Nasza strona internetowa powstawała przed jubileuszowym rokiem 2010. Temat niżej poruszony już się zdezaktualizował, postanowiliśmy jednak z powodów sentymentalnych pozostawić poniższy tekst :

Rok 2010 to Jubileuszowy Rok Św. Jakuba Patrona Pielgrzymów. Będzie szczególnie uroczyście obchodzony w Hiszpanii. Również w Polsce są planowane ważne wydarzenia wśród których można wymienić przyjazd Arcybiskupa Santiago de Compostella, Juliana Barrio Barrio na pielgrzymkę do Częstochowy z zaproszeniem do Santiago na Rok Jubileuszowy . W odpowiedzi ogólnopolska pielgrzymka do Santiago.

Ano Santo Jacobeo (Rok Św.Jakuba) został zainaugurowany w dniu 1 stycznia 2010 r. poprzez otwarcie Drzwi Przebaczenia w katedrze w Santiago de Compostela. Można przypuszczać , że w miesiącach lipcu i sierpniu po raz kolejny zostanie pobity rekord ilości pielgrzymów . W związku  z  rekordową liczbą pielgrzymów, aby znaleźć nocleg w sezonie, trzeba będzie dotrzeć do schroniska przed południem.

Możliwe, że liczni pielgrzymi , by zdążyć przed innymi, będą częściej niż dotychczas wyruszać po ciemku z latarkami. Radzimy więc wybrać się przed lub po sezonie, bądź też zaopatrzyć się w dobrą latarkę.