Przebieg odcinka Spała-Piotrków-Częstochowa, który stanowi wspólny fragment  tras od Warszawy i od Łodzi do Częstochowy.


UWAGA! Mapki szczegółowe są w tabeli pod ikoną lupy lupa .

MAPA KILOMETRY MIEJSCOWOŚĆ
lupa 10,5/31

SPAŁA (noclegi, kościółek modrzewiowy, pomnik żubra i inne obiekty)

Wracamy przez most na Pilicy. Za mostem w prawo zielonym szlakiem przez Ciebłowice. więcej>>

lupa 9,5/40,5
SŁUGOCICE c.d. do Ośrodka Hodowli Żubrów, Wesoła, KLASZTOR FRANCISZKANÓW więcej>>
7,5/48
SMARDZEWICE.(noclegi, tama)  c.d. zielony szlak więcej>>
lupa
ALTERNATYWA  SMARDZEWICE-SULEJÓW   (odcinek ok.22 km) z pominięciem Piotrkowa Tryb. zielonym szlakiem lub niebieskim (drogą) przez Tresta (noclegi) Karolinów(noclegi) Zarzęcin
4/52
SWOLSZOWICE  MAŁE (noclegi,kościół) więcej>>
lupa 8/60 LUBIASZÓW (noclegi) przez BARKOWICE MOKRE (noclegi) więcej>>
16/76 PIOTRKÓW  TRYB. (noclegi)     SANKTUARIUM  Interesujący Rynek Starego Miasta, Zamek. Ulicą Sulejowską do Ronda Bugaj ok.2 km. Drogą na Sulejów, za stacją benzynową ok. 1 km w prawo drogą leśną czerwonym szlakiem. więcej>>
7,5/83,5 WITÓW SANKTUARIUM  c.d. drogą ok.3 km we wsi Kałek czerwony szlak skręca w prawo na Kłudzice, dalej w lewo przez kładkę nad rzeką Luciążą. Za kładką w lewo ok.2 km do Przygłowa i Włodzimierzowa. Czerwony szlak w prawo za drogą na Sulejów. więcej>>
12/95,5 SULEJÓW (noclegi,Podklasztorze-dawne Opactwo Cystersów) .Od strony Piotrkowa czerwony szlak skręca w prawo brzegiem Pilicy. więcej>>
lupa 3,5/ KURNĘDZ (noclegi) czerwony szlak malowniczą doliną Pilicy. więcej>>
3/ BIAŁA (noclegi). Ośrodek wypoczynkowy jest odsunięty w lewo od naszej trasy. więcej>>
11,5/ ŁĘG  RĘCZYŃSKI (noclegi,kajaki) c.d. więcej>>
lupa 9/ BĄKOWA GÓRA kościół, wzgórze z ruinami zamku, hotel więcej>>
5,5/ PRZEDBÓRZ(noclegi,kościół),Łączkowice,Pratkowice,Rudka więcej>>
11/ WIELGOMŁYNY KLASZTOR więcej>>
9,5/ SILNICE (nocleg) zamiast KOBIELE WIELKIE więcej>> wkrótce dokonamy korekty mapek i odległości uwzględniając zmianę trasy.

lupa

lupa

13,5/ GIDLE KLASZTOR więcej>>
lupa 19,5/ ŚW.ANNA KLASZTOR więcej>>
lupa 17,5/ MSTÓW KLASZTOR więcej>>
12/ CZĘSTOCHOWA KLASZTOR  JASNA  GÓRA więcej>>

 

Szerszy, szczegółowy opis tras jest w trakcie opracowania. Poniżej pierwsze fragmenty:

Opis trasy Spała-Smardzewice

Ze Spały idziemy przez most na Pilicy , za mostem zielonym szlakiem w prawo przez Ciebłowice Małe i Ciebłowice Duże ,a następnie obok Rezerwatu Żubrów . Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach bywa udostępniany. Godziny otwarcia i inne informacje można znaleźć na stronie www.smardzewice.ovh.org  . W samych Smardzewicach Sanktuarium, Klasztor.

Opis trasy Smardzewice-Lubiaszów

Ze Smardzewic szlakiem niebieskim rowerowym dochodzimy do tamy, gdzie pojawia się szlak niebieski pieszy,który prowadzi wokół Zalewu Sulejowskiego. Przechodzimy przez tamę na drugi brzeg i niebieskim pieszym szlakiem w lewo do wsi Borki (ośrodek wypoczynkowy). Dalej niebieskim przez las przy jeziorze do wsi Swolszewice Małe (nocleg-agroturystyka). Dalej niebieskim pieszym przez Swolszewice Duże. Przed dużą kapliczką przy kasztanowcach skręcamy w lewo w stronę Zalewu Sulejowskiego, a potem w prawo wzdłuż brzegu zielonym szlakiem rowerowym, którym zmierzamy do Lubiaszowa(nocleg-agroturystyka).

Opis trasy Lubiaszów-Piotrków Trybunalski

Z Lubiaszowa zielonym szlakiem rowerowym docieramy przez Rezerwat Uroczysko Lubiaszów docieramy do Barkowic Mokrych (agroturystyka). Dalej podążamy niebieskim szlakiem pieszym. Na przystanku autobusowym zielony skręca w lewo, my idziemy prosto, choć nie od razu widać oznakowanie szlaku niebieskiego.Dalej szlak doprowadzi nas do zbiornika wodnego na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego (Sanktuaria, Klasztory)

Opis trasy Piotrków Tryb.-Witów-Sulejów

Start: Stare Miasto Piotrków ulicą Sulejowską do końca do ronda Bugaj. Kierujemy się wzdłuż drogi na Sulejów (Kielce, Radom). Po lewej mamy duży zbiornik wodny, potem po prawej stację benzynową. Skręcamy w prawo ok.1km za stacją benzynową w boczną drogę leśną oznakowaną czerwonym szlakiem, który doprowadzi nas do Sulejowa. Droga ta wiedzie przez las do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo i dochodzimy do Witowa, gdzie przewidziany jest postój (Sanktuarium). Po postoju kontynuujemy marsz drogą przez wieś Kałek. Przed zakrętem drogi asfaltowej w lewo czerwony szlak skręca w prawo w drogę polną, która prowadzi do wsi Kłudzice. Tam szlak skręca w lewo przez las, na łące w prawo do kładki na rzece Luciąża. Po przejściu kładki idziemy w lewo wzdłuż Luciąży, aż do Włodzimierzowa i Przygłowa. Przekraczamy drogę asfaltową, skręcamy w prawo i mając drogę po prawej stronie idziemy szlakiem do Sulejowa. Za mostem na Pilicy skręcamy w lewo na Podklasztorze (zielony szlak rowerowy i niebieski pieszy).

Opis trasy Sulejów-Łęg Ręczyński

Z Podklasztorza idziemy do centrum Sulejowa i w prawo przez most na Pilicy. Zaraz za mostem skręcamy w lewo czerwonym szlakiem pomiędzy kościołem na wzgórzu a Pilicą. Dalej drogą wzdłuż Pilicy przez Kurnędz, Białą. Nie skręcamy w stronę ośrodka wczasowego, lecz idziemy prosto czerwonym szlakiem przez wieś Trzy Morgi do Łęgu Ręczyńskiego. Pod numerem 45 mieści się agroturystyka i przystań kajakowa. Po drugiej stronie Pilicy kościół w Skotnikach i alternatywna trasa do Przedborza.

Opis trasy Łęg Ręczyński-Przedbórz

Idziemy dalej czerwonym szlakiem przez Majkowice gdzie jest agroturystyka, Bąkową Górę (kościół i hotel). Droga dochodzi do Przedborza,gdzie opuszczamy czerwony szlak, gdy ten skręca w prawo. My skręcamy w lewo przez most na Pilicy do centrum, gdzie jest kościół i schronisko młodzieżowe w internacie zespołu szkół.

Opis trasy Przedbórz-Wielgomłyny

Z  Przedborza przez most na Pilicy i w lewo drogą kierunek Wielgomłyny. Za stawami skręcamy w drogę w lewo na Łączkowice, Pratkowice, Rudkę. W  Rudce drogą w prawo, następnie w lewo  i przez mostek na rzece Biestrzykówka. Za mostkiem w prawo i po ok. 2 km w prawo przez mostek do Borowca. W Borowcu drogą polną w lewo ok. 2 km do drogi asfaltowej i w lewo ok 1,5 km do Wielgomłynów. Sanktuarium,Klasztor O.O. Paulinów.

Opis trasy Wielgomłyny-Silnica

Z  Wielgomłynów drogą w prawo na Niedośpielin. Mijamy kościół drewniany i w Marianinie drogą asfaltową w lewo na Odrowąż, Wolę Kuźniewską, Hutę Drewnianą. Dalej prosto aż do lasu. W Wymysłowie, obok krzyża dróżką prosto w las. 1,5 km dalej główną drogą leśną w lewo skos aż do Silnicy. W Silnicy po lewej widzimy stawy rybne i agroturystykę.

Opis trasy Silnica-Gidle

Z drogi leśnej obok stawów skręcamy w prawo w drogę asfaltową 785 w kierunku Żytna. Po przejściu poza centrum Żytna skręcamy drogą w prawo skos w kierunku leśniczówki i dalej wsi Ewina. Zamiast drogą leśną możemy pójść ścieżką edukacyjną. Po dojściu do Ewiny wkraczamy na czerwony szlak Hubala duktem leśnym. Tym duktem dochodzimy prosto do drogi asfaltowej, w którą skręcamy w lewo by szybko dojść do Gidel . Sanktuarium, Klasztor O.O.Dominikanów.

Opis trasy Gidle-Święta Anna

Z Gidel zgodnie z drogowskazem na Garnek do rozjazdu na Stęszew i Śliwaków przy dawnym Klasztorze Kartuzów. Drogą w lewo, przez mostek do drogi asfaltowej i w prawo (czerwony szlak rowerowy) kierunek Borowe, Kuźnica. Na początku Kuźnicy skręcamy w lewo na Kajetanowice. Gdy asfalt się kończy drogą przez las. Za lasem Nowa Wieś-drogą w prawo do końca i potem drogą w lewo ok. 3 km do Św.Anny. Sanktuarium, Klasztor Sióstr  Dominikanek .

Opis trasy Święta Anna-Mstów

Zgodnie z mapką szczegółową. Sanktuarium ,Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich.

Opis trasy Mstów-Częstochowa

Zgodnie z mapką szczegółową. Sanktuarium na Jasnej Górze